O KONFERENCJI
Konferencja „Między katedrą a katedrą” skupia się wokół szeroko rozumianej relacji między Kościołem a różnorodnymi sferami życia człowieka. Jej celem jest zarówno poszukiwanie wspólnych obszarów refleksji oraz działania, jak i kształtowanie relacji między religią i nauką, kulturą, polityką, a także innymi dziedzinami. Mówimy zatem wewnątrz uniwersytetu o tym, co wiąże się z Kościołem – stąd tytuł konferencji.
Tegoroczne spotkanie będzie już szóstym tego typu. Ze względu na prowadzenie merytorycznych, ale i swobodnych dyskusji, wszystkie dotychczasowe edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem prelegentów oraz uczestników biernych z całego kraju.
Tegorocznym tematem przewodnim konferencji będzie "Samotność w towarzystwie świata". Chcemy przyjrzeć się bliżej szeroko rozumianemu zagadnieniu samotności, która w ostatnich latach dotyka coraz więcej osób.
Zapraszamy do naukowej analizy zjawiska w różnych sferach życia: społecznej, religijnej, psychologicznej, historycznej, politycznej, artystycznej, zawodowej i prywatnej oraz innych. Konferencja stanowić będzie próbę określenia specyfiki zjawiska wypalenia w wybranych obszarach, a także próbę odpowiedzi na pytanie o jego genezę, objawy oraz płynące z niego korzyści. Chcemy także wspólnie szukać możliwości zapobiegania wypaleniu i radzenia sobie z już obecnym.
W tym roku konferencja odbędzie się w wersji hybrydowej: on-line za pośrednictwem platformy ZOOM bądź stacjonarnie, w murach budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zapraszamy Studentów oraz Doktorantów do zgłaszania propozycji referatów w następujących panelach:
-
teologiczno-filozoficznym,
-
psychologiczno-pedagogicznym,
-
prawniczym,
-
historycznym,
-
społecznym,
-
kulturoznawczym.
DLA UCZESTNIKÓW CZYNNYCH
Pełny regulamin konferencji: ZOBACZ
W celu zgłoszenia czynnego udziału w Konferencji należy wypełnić formularz i przesłać na adres: biuro.miedzykatedrami@us.edu.pl
Pobierz formularz zgłoszeniowy
PLAN WYDARZENIA*
6 grudnia
9:00
9:30
PANEL EKSPERCKI
12:00
PANELE STUDENCKO-DOKTORANCKIE
Referaty studentów i doktorantów
oraz czas na dyskusję moderowaną
przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego
14:30
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
OTWARCIE KONFERENCJI
10:00
PRZERWA - LUNCH
12:30
ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
PANEL EKSPERCKI
mgr Karolina Gryksa
„Samotność w tłumie: podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w kontekście dzieci doświadczonych przemocą instytucjonalną”
dr Agnieszka Suchy
„Między zaufaniem i lękiem: poczucie osamotnienia u osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną”
ks. dr Kazimierz Musioł
„Samotność w niepłodności”
mgr Magdalena Skwarek
„Czy zdążymy przed samotnością?”
ks. Tomasz Rak
"Duszpasterstwo specjalistyczne osób chorych w aspekcie przywracania sprawności"
ks. Leszek Lepiorz
Wpływ duchowości w procesie starzenia się”
PANEL STUDENCKO-DOKTORANCKI
ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA REFERATÓW
ORGANIZATORZY
-
Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Teologicznego UŚ
-
Studenckie Koło Naukowe Nauk o Rodzinie PRO UŚ
KOMITET ORGANIZACYJNY
-
dr Aleksandra Kłos-Skrzypczak, prof. UŚ
-
ks. dr Tomasz Gwoździewicz
-
Lic. Karina Brylok
-
Lic. Karolina Pławny
-
Lic. Agata Kamińska
-
Lic. Gabriela Bronowska
-
Magdalena Rozmus
-
Adam Józefiok
-
Bartosz Dryja – Gołębiewski
KOMITET NAUKOWY
dr Aleksandra
Kłos-Skrzypczak, prof. UŚ
Opiekun merytoryczny Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Między katedrą a katedrą”. Doktor teologii, magister socjologii, dyrektor kierunków nauki o rodzinie i teologia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze: historia teologii moralnej w Stanach Zjednoczonych, neokonserwatyzm amerykański, małżeństwo i rodzina w społeczeństwie amerykańskim, działalność amerykańskich ruchów pro-life.
dr Alex Villas Boas
dr Emilia
Lichtenberg-Kokoszka
absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor nauk humanistycznych. Dyplomowana położna. Od 1999 roku asystent, a potem adiunkt w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Zainteresowania z pogranicza pedagogiki, psychologii i medycyny koncentrują się wokół zagadnień związanych z szeroko rozumianą prokreacją, w tym zwłaszcza z okresem ciąży, porodu, rozwojem poczętego dziecka
ks. dr Tomasz Gwoździewicz
doktor teologii, ksiądz diecezji bielsko-żywieckiej, pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania naukowe w obrębie teologii moralnej: antropologia teologiczna, zagadnienia życia społecznego, teologia małżeństwa i rodziny, teologia moralna ekumeniczna.
dr hab. Karina Leksy
ks. dr hab. Andrzej Pryba MSF, prof. UAM
kapłan Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, doktor habilitowany nauk teologicznych w zakresie teologii moralnej. Profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prodziekan ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM. Przewodniczący Rady Programowej Kierunku Dialog i Doradztwo Społeczne. Dyrektor Centrum Aksjologii Nowych Technologii i Przemian Społecznych na Wydziale Teologicznym UAM.