KONFERENCJA - NAGRANIA
Rozpoczęcie konferencji wraz z wykładem inauguracyjnym
Sekcja kulturoznawcza
Sekcja teologiczno-filozoficzna
Sekcja historyczna
Sekcja prawna
Panel profesorów wraz z zakończeniem konferencji
O KONFERENCJI
Konferencja „Między katedrą a katedrą” skupia się wokół szeroko rozumianej relacji między Kościołem a różnorodnymi sferami życia człowieka. Jej celem jest zarówno poszukiwanie wspólnych obszarów refleksji oraz działania, jak i kształtowanie relacji między religią a nauką, kulturą, polityką, a także innymi dziedzinami.
Tegoroczne spotkanie będzie już trzecim tego typu. Pierwsza konferencja „Między katedrą a katedrą” odbyła się w styczniu 2018 roku, druga – w kwietniu 2019 roku. Ze względu na prowadzenie merytorycznych, ale i swobodnych dyskusji, obie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem prelegentów oraz uczestników biernych z całego kraju.
W tym roku po raz pierwszy konferencja miała trwać dwa dni i rozpocząć się 20 kwietnia. Jednak w wyniku pandemii została przeniesiona na 26 listopada 2020 roku i odbędzie się całkowicie w trybie zdalnym. Przewodnimi wydarzeniami będą: debata ekspertów (tłumaczona na język migowy), interdyscyplinarne sesje studencko-doktoranckie, odbywające się w kilku sekcjach tematycznych oraz panel profesorów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja dorobku studentów kierunków artystycznych.
Do biernego uczestnictwa serdecznie zapraszamy:
-
studentów oraz doktorantów wszystkich kierunków studiów,
-
artystów i pasjonatów sztuki,
-
uczniów szkół ponadpodstawowych, liceów i techników,
-
wszystkich zainteresowanych nauką, sztuką oraz spragnionych pasjonującej dyskusji,
-
pasjonatów tematów podejmowanych w ramach konferencji.
Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu, śledzenia go i udostępniania na Facebooku:
O NAS
„Między katedrą a katedrą” to cykliczny, interdyscyplinarny projekt studentów, doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz absolwentów zaprzyjaźnionych uczelni, którzy postanowili przyjrzeć się relacjom zachodzącym między chrześcijaństwem a nauką, kulturą i polityką – zarówno w historii, jak i obecnie. Chcemy pogłębiać wiedzę na temat wzajemnych powiązań, przybliżać ją szerszemu gronu odbiorców oraz zapraszać do otwartej dyskusji ludzi różnych środowisk, aby na tym gruncie budować mosty wzajemnego zrozumienia między religią a innymi ważnymi sferami życia człowieka. Mówimy zatem wewnątrz Uniwersytetu o tym, co wiąże się z Kościołem – stąd tytuł konferencji.
PLAN WYDARZENIA
*szczegółowy plan dnia z tematami poszczególnych referatów pojawi się bezpośrednio przed konferencją
26 LISTOPADA
12:00–12:30
DEBATA EKSPERCKA – więcej informacji
13:30–13:45
PANEL STUDENCKO-DOKTORANCKI – REFERATY STUDENTÓW I DOKTORANTÓW ORAZ CZAS NA DYSKUSJĘ MODEROWANĄ PRZEZ PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO
16:45–17:00
(uwaga: zmiana o 15 min! )
OTWARCIE KONFERENCJI
ORAZ WYKŁAD INAUGURACYJNY
12:30–13:30
PRZERWA
13:45–16:45
(uwaga: zmiana o 15 min! )
PRZERWA
PANEL PROFESORÓW – więcej informacji
ORAZ ZAMKNIĘCIE KONFERENCJI
17:00–19:30
PANEL PROFESORÓW
Tematem tegorocznego Panelu profesorów będzie:
Relacja człowiek–zwierzę. Świat (pod)dany czy oddany?
Zagadnienie obejmuje kwestie nie tylko ekologiczne, ale także moralne czy bioetyczne, w związku z czym zmusza do refleksji nad obecnymi, ale też historycznymi powiązaniami pomiędzy tymi dwoma współistniejącymi istotami.
Panel profesorów rozpocznie się o godz. 17:00 i potrwa do 19:30. Wydarzenie odbędzie się na platformie Microsoft Teams oraz będzie transmitowane na żywo na Facebooku.
Wydarzenie Panel profesorów: www.fb.me/e/dz4ClQQRq
Szczegółowe informacje wraz z instrukcjami i linkami zostaną podane wkrótce.
W panelu udział wezmą:
Ks. dr hab. Jacek Kempa, prof. UŚ
Prezbiter archidiecezji katowickiej, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Licencjat z teologii uzyskał na ATK w Warszawie. W 2000 roku uzyskał stopień doktora na podstawie pracy doktorskiej Ist Heil nur Erlösung? Heutige soteriologische Grundauffassungen in kritischer Sicht napisanej pod kierunkiem Raphaela Schulte w Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 2010 roku habilitował się (praca habilitacyjna: Konieczność zbawienia. Antropologiczne założenia soteriologii Anzelma z Canterbury, Katowice 2009). Od 2001 roku wykładowca w Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prodziekan ds. nauki w Wydziale Teologicznym UŚ w latach 2012-2019, dyrektor Instytutu Nauk Teologicznych w latach 2019-2020, ponadto członek Towarzystwa Teologów Dogmatyków (wiceprezes w latach 2011-2017), członek Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej, a w latach 2011-2018 redaktor naczelny „Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych”. Prowadzi badania naukowe w zakresie: soteriologii średniowiecznej i współczesnej, antropologii teologicznej oraz hermeneutyki teologicznej.
Dr hab. Piotr Łaszczyca, prof. UŚ
Profesor Uczelni na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stopień doktora nauk przyrodniczych uzyskał w roku 1985 (rozprawa doktorska: Aktywność enzymów mitochondrialnych w mięśniach szczurów poddanych treningowi w warunkach przewlekłego zatrucia cynkiem i ołowiem). Stopień doktora habilitowanego od roku 2010 (rozprawa habilitacyjna: Relationships among indices of antioxidative activity in animals treated with selected prooxidants and antioxidants. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 1999). W latach 1995–1996 odbył staż naukowy w Centre National de la Reserche Scientifique w Gif sur Ivette oraz Universite de Picardie w Amiens (zakres: neurobiologia, elektrofizjologia komórkowa). W latach 1992–1998 brał udział w Programie Tempus. W latach 2005–2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Wykłada m.in. Biologiczne Podstawy Zachowania Człowieka i Zwierząt, Zarys Neurobiologii, Biomedyczne Podstawy Rozwoju i Wychowania, Fizjologię Pracy, Ekologię człowieka. Jest popularyzatorem nauki, m.in. zagadnień behawioralnych oraz metod matematycznych w biologii.
Literaturoznawca, eseista, historyk literatury, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa UŚ, od 2020 roku rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego działalność naukowa obejmuje: teorię i interpretację prozy nowoczesnej, historię i poetykę polskiej powieści historycznej, studia nad twórczością Teodora Parnickiego i Henryka Sienkiewicza, społeczną funkcję nauki o literaturze, popularyzację wiedzy o literaturze. Jest autorem 6 publikacji książkowych, około 60 artykułów naukowych oraz promotorem 7 prac doktorskich. Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych należy opracowanie nowatorskiej koncepcji interpretacji twórczości i biografii Henryka Sienkiewicza oraz przedstawienie jego efektów w monografii „Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy”, za które otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia 2010 w kategorii „esej” oraz opracowanie koncepcji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wraz z jego organizacją.
Prof. dr hab. Piotr Skubała
Profesor nauk biologicznych, wykładowca na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią i systematyką roztoczy Oribatida). Autor 145 artykułów naukowych, 47 rozdziałów w monografiach lub monografii, 38 komunikatów naukowych oraz 126 artykułów popularnonaukowych. Etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody; aktywista klimatyczny, lider Climate Reality (fundacja wiceprezydenta Al Gore’a), „ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020), członek komisji ds. GMO i GMM przy Ministrze Środowiska (2014-2019), stały współpracownik miesięcznika „AURA. Ochrona środowiska” i miesięcznika „Dzikie Życie”, współorganizator Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono Mi”, organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej.
Gościem Panelu profesorów będzie:
Dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ
Prawnik, radca prawny, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Śląskiego, w 2005–2007 wojewoda śląski, w kadencjach 2016–2020 oraz 2020–2024 protektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem 126 publikacji. W 2014 otrzymał pierwszą nagrodę w Konkursie „Państwa i Prawa” na najlepszą rozprawę habilitacyjną. W uzyskał 2008 Laur Umiejętności i Kompetencji nadany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. W 2007 roku natomiast została mu przyznana nagroda „Współodczuwania” przyznana za książkę „Spór o prawa zwierząt” przez Klub Gaja. Obecnie jest przewodniczącym Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, przewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego), członkiem Rady Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Prezesem Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wiceprzewodniczącym Komisji Bioetycznej Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz wiceprzewodniczącym Komisji Bioetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zachęcamy do obserwowania wydarzenia, aby być na bieżącą z wszelkimi informacjami dotyczącymi Panelu profesorów:
DEBATA EKSPERCKA
Podczas tegorocznej Debaty eksperckiej skupimy swoją uwagę na temacie:
Początek życia ludzkiego.
W obecnym czasie temat ten wzbudza wiele społecznych kontrowersji, dlatego pochylenie się nad nim z różniej perspektywy wydaje się niezwykle konieczne.
Celem konferencji jest popularyzacja nauki wśród szerokiego grona odbiorców, dlatego debata ekspercka będzie tłumaczona na Polski Język Migowy. Tłumaczenia podejmie się Maciej Pilecki - wykładowca języka migowego z trzydziestoletnim stażem, biegły sądowy języka migowego, nauczyciel akademicki języka migowego i pedagogiki specjalnej, CODA.
Transmisja debaty rozpocznie się o godz. 12.30 i potrwa do 13:30. Wydarzenie odbędzie się na platformie Microsoft Teams oraz będzie transmitowane na żywo na Facebooku.
Wydarzenie Debaty eksperckiej: www.fb.me/e/1N9D5B5Fz
Szczegółowe informacje wraz z instrukcjami i linkami zostaną podane wkrótce.
W debacie udział wezmą:
ks. dr hab. Antoni Bartoszek,
prof. UŚ
Prezbiter archidiecezji katowickiej, teolog moralista, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 2012-2020. W swojej pracy badawczej skupia się głównie na tematyce moralnego wymiaru cierpienia, niepełnosprawności, etyki seksualnej, opieki paliatywnej, duchowości rodziny, bioetyki i społecznej teologii moralnej. Od 2001 roku pełni funkcję kapelana Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej.
dr hab. Adam Bartoszek,
prof. UŚ
Socjolog, badacz kapitałów społecznych i zasobów kapitału ludzkiego oraz wartości społeczno-kulturowych w kontekście jakości życia w miastach i społecznościach lokalnych. Opublikował liczne prace poświęcone m.in. rozwojowi społecznemu naszego regionu, warunkom życia i obywatelskiej aktywizacji seniorów, tożsamości regionalnej i postawom światopoglądowym młodzieży. Analizuje problemy zarządzania publicznego i innowacyjności społecznej. Jest wiceprzewodniczącym Komisji Studiów Nad Przyszłością Górnego Śląska Oddziału Katowice Polskiej Akademii Nauk oraz Przewodniczącym Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, współorganizuje otwarte debaty socjologiczne PTS w cyklu SocjoKato.
Zachęcamy do obserwowania wydarzenia, aby być na bieżącą z wszelkimi informacjami dotyczącymi Debaty eksperckiej:
Debata ekspercka będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.
PANEL STUDENCKO–DOKTORANCKI
Prelekcje studentów i doktorantów odbędą się w godzinach 13:45-16:45. Poza prezentacją referatów organizatorzy przewidują czas na dyskusję moderowaną przez pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego. Prelekcje odbędą się w 5 sekcjach tematycznych.
1. PRAWNA
-
mgr Miłosz Pilarek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Tortury sądowe w nowożytnym procesie o czary
-
mgr Magdalena Sobas (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Klauzula sumienia a wolność religijna – doświadczenia Rzecznika Praw Obywatelskich
-
lic. Artur Tyński (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Relacja katolika ze środowiskiem naturalnym. Studium nad polskim systemem prawnym oraz nauczaniem Kościoła katolickiego
2. HISTORYCZNA
-
mgr Agnieszka Baran (Uniwersytet Warszawski)
Rola jezuitów w kształtowaniu nowego modelu oświaty w końcu XVIII wieku
-
Tomasz Baran (Uniwersytet Wrocławski)
Rola chrześcijanina w społeczeństwie w myśli kardynała Augusta Hlonda
-
Kamil Soczek (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Sacco di Roma jako katalizator wojen religijnych w nowożytnej Europie
-
lic. Jarosław Zawisza (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Wojna zza biurka. Władze komunistyczne w Polsce wobec budownictwa sakralnego na przykładzie parafii w Czarkowie w dekanacie pszczyńskim
3. TEOLOGICZNO–FILOZOFICZNA
-
Katarzyna Bielecka (Uniwersytet Warszawski)
Teologia feministyczna a współczesne dyskursy feministyczne
-
mgr Michał Michalak (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Anty-kościół jako dynamiczny i antytrynitarny organizm
-
Karol Mordel (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
Literatura jako dopełnienie teologii, czyli „Opowieści kanterberyjskie” jako antypodręcznik cnoty w rozumieniu św. Tomasza z Akwinu
-
lic. Dawid Szombierski (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Religia w świetle filozofii Artura Schopenhauera i Ludwiga Wittgensteina
4. SPOŁECZNA
-
lic. Karolina Gryksa (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Macierzyństwo wobec dzieci z niepełnosprawnością intelektualną – społeczna porażka czy Boży dar?
-
mgr Joanna Matyja-Dudek (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
Źródła i cele ojcostwa. Inspiracje wypływające z antropologii chrześcijańskiej a wizja ojca w wybranych koncepcjach psychologii współczesnej
-
Mateusz Pycka (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Parafie archidiecezji katowickiej w Internecie podczas pandemii
-
lic. Weronika Woyciechowska (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)
Język religijny w mediach. Między polityką a religią
5. KULTUROZNAWCZA
-
mgr Vladimir Samsonov (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie)
Wizerunek Polaka chrześcijanina w rosyjskiej literaturze nowoczesnej
-
lic. Ireneusz Woźnica (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Wenus i Saturn – harmonia i rozpad. O styku mitu, teologii i filozofii przyrody w „Dii gentium” M.K. Sarbiewskiego
-
lic. Tomasz Wróblewski (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Wąż Ewy a wąż Ateny, czyli różne obrazy pełzającego gada w sztuce antycznej
Niektóre sekcje tematyczne zostaną przeprowadzone równolegle. Szczegółowy harmonogram zostanie podany wkrótce.
WYSTAWA PRAC ARTYSTÓW
Pandemia postawiła nas przed nowymi wyzwaniami. W związku z brakiem możliwości przedstawienia prac na miejscu, przenosimy je w świat wirtualny. W tym roku będzie można zobaczyć je tutaj oraz na platformie: https://www.facebook.com/Miedzykatedrami.
W tym roku swoją twórczość artystyczną przedstawią:
DLA UCZESTNIKÓW CZYNNYCH
Sesja studencko-doktorancka odbędzie się w godzinach od 13:45 do 16:30, przy użyciu platformy MS Teams. Link do spotkania zostanie przesłany drogą mailową najpóźniej dzień przed konferencją.
Obrady konferencyjne odbędą się w pięciu sekcjach tematycznych:
-
historycznej,
-
prawnej,
-
teologiczno-filozoficznej,
-
społecznej,
-
kulturoznawczej.
Opłata konferencyjna dla uczestników czynnych wynosi 30 zł. W razie rezygnacji z czynnego uczestnictwa w konferencji opłata nie podlega zwrotowi. Szczegółowe informacje na temat terminu i danych przelewu zostaną przesłane drogą mailową najpóźniej na tydzień przed konferencją.
Planowane jest wydanie publikacji pokonferencyjnej. Prelegenci, zainteresowani wydaniem artykułu w publikacji pokonferencyjnej, proszeni są o przesłanie go do 31 grudnia 2020 roku drogą mailową. Artykuł powinien poruszać tematykę zawartą w prelekcji konferencyjnej. Nadesłane treści podlegają osobnej kwalifikacji recenzentów, tym samym przesłanie artykułu nie jest gwarantem jego wydania.
Wydarzenie odbędzie się na platformie Microsoft Teams oraz będzie transmitowane na żywo przez Facebooka konferencji. Uczestnicy czynni będą brali udział poprzez platformę Microsoft Teams.
ORGANIZATORZY
-
Studenckie Koło Naukowe Teologów UŚ
-
Studenckie Koło Naukowe Historyków UŚ
-
Studenckie Koło Naukowe Nauk o Rodzinie PRO
-
Doktoranci WTL UŚ
KOMITET ORGANIZACYJNY
-
Karolina Koza – przewodnicząca (ISM: prawo, teologia)
-
Magdalena Biolik-Moroń (nauki o rodzinie, psychologia, teologia)
-
Karolina Gryksa (nauki o rodzinie, coaching, matematyka, pedagogika)
-
Justyna Kapłańska (filozofia, psychologia, teologia)
-
Karolina Kopczyńska (teologia)
-
Martyna Trajdos (historia)
-
Daniel Turczyn (grafika)
-
Emilia Wieczorek (teologia)
-
Jarosław Zawisza (historia, teologia)
KOMITET NAUKOWY
dr Aleksandra
Kłos-Skrzypczak
Opiekun merytoryczny Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Między katedrą a katedrą”. Doktor teologii, magister socjologii, dyrektor kierunków nauki o rodzinie i teologia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zainteresowania badawcze: historia teologii moralnej w Stanach Zjednoczonych, neokonserwatyzm amerykański, małżeństwo i rodzina w społeczeństwie amerykańskim, działalność amerykańskich ruchów pro-life.
dr Monika Gwóźdź
Absolwentka teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Podyplomowych Studiów Rodziny i Mediacji Sądowej na tym samym Wydziale oraz trzyletnich studiów licencjacko-doktoranckich z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W 2016 roku uzyskała stopień doktora teologii z zakresu prawa kanonicznego. Obecnie zastępca dyrektora kierunku nauki o rodzinie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nauczyciel naturalnego planowania rodziny według metody prof. dr. med. J. Rötzera oraz metody podwójnego sprawdzania. Adwokat współpracujący z Sądem Metropolitalnym w Katowicach i Sądem Biskupim w Bielsku-Białej. Zainteresowania naukowe: prawo kanoniczne małżeńskie, naturalne metody planowania rodziny.
dr Julia Legomska
Doktor nauk humanistycznych, językoznawczyni i kulturoznawczyni, wieloletni adiunkt w Zakładzie Komunikacji Kulturowej Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ, obecnie adiunkt dydaktyczny na Wydziale Humanistycznym UŚ, zastępca dyrektora kierunku: architektura informacji, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, informacja w instytucjach e-społeczeństwa, kulturoznawstwo i kultury mediów. Interesuje się komunikacją językową jako siłą kulturotwórczą, przy czym równie chętnie sięga do historii języka (wydała książkę „Państwo, naród, ojczyzna w dawnej polszczyźnie. Leksykalno-semantyczny opis pojęć”), jak i obserwuje funkcjonowanie języka w przestrzeni współczesnych mediów (czemu poświęciła liczne artykuły naukowe). Od zawsze zajmował ją Drugi Człowiek, jako Inny, nie Obcy. Lubi czytać ludzi i sama z przyjemnością poddaje się lekturze Innym.
dr Joanna Mercik
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii najnowszej. Absolwentka socjologii reklamy i komunikacji społecznej. Wieloletnia stypendystka Uniwersytetu Śląskiego, Absolwentka Roku 2008. Wykładowca akademicki, dydaktyk, szkoleniowiec z zakresu rozwoju osobistego, doradca w dziedzinie promocji i kreowania wizerunku. Wykładowca w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka licznych artykułów naukowych i uczestniczka wielu konferencji. Prywatnie matka trójki córek, miłośniczka gier planszowych i literatury hiszpańskiej.
dr Marcin Moroń
Psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. W pracy naukowej zajmuje się rolą zdolności emocjonalnych i wrażliwości osobowościowej w relacjach interpersonalnych (m.in. agresywnością relacyjną, reagowaniem na krzywdy interpersonalne, przebaczaniem) i jakości życia. Pracuje w poradnictwie rodzinnym i psychologicznym oraz w diagnostyce psychologicznej.
dr Grzegorz Nancka
Prawnik, adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie pełni funkcję pełnomocnika do spraw studenckich oraz pełnomocnika do spraw kół naukowych. Tematyka jego prac naukowych obejmuje m.in. historię prawa, czy prawo rzymskie.
ks. dr Rafał Dappa
Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2002 w katedrze gliwickiej. W latach 2002-2006 pracował jako wikariusz w parafii WNMP w Rudach (Sanktuarium MB Pokornej). W roku 2006 rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Od 1 września 2011 roku jest pracownikiem Sądu Biskupiego Diecezji Gliwickiej, natomiast od 1 września 2012 roku pełni tam funkcję wiceoficjała. Od 2015 roku jest również Delegatem Biskupa ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży w Diecezji Gliwickiej.
PATRONAT HONOROWY
-
JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego
prof. dr hab. Ryszard Koziołek -
Dziekan Wydziału Teologicznego UŚ
ks. dr hab. Jacek Kempa, prof. UŚ